Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

Preferati AMD sau Intel?
AMD
80%
 80%  [ 8 ]
Intel
20%
 20%  [ 2 ]
Voturi totale : 10

AMD vs Intel
the_root
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 5
Locație: Bucale
Răspunde cu citat (quote)
Ma intreb cine nu s-a gandit de 2 ori pana si-a luat un procesor.
Ideea e k procesoarele au, fiecare, si avantaje si dezavantaje.
In timp ce Intel are o stabilitate mai crescuta, nu da randament extraordinar la jocuri, functia 3DNow! este nice.
In schimb AMD are o stabilitate mai scazuta (nu e bun la aplicatii de tip office), dar are o performanta mai crescuta in ceea ce priveste grafica.
Desi ambele procesoare se descurca pe domeniul la care nu este "extraordiar", trebuie sa gasim care dintre aceste domenii este mai folosit de fiecare uitilizator, deci sa descoperim care dintre cele 2 platforme ne este cea mai potrivita (chiar daca diferenta practica nu ar fi atat de mare).

Parerea lt;ha^cgt;... mea Very Happy

Voi ce parere aveti?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Ai zis bine ca trebuie
sa descoperim care dintre cele 2 platforme ne este cea mai potrivita (chiar daca diferenta practica nu ar fi atat de mare).
.
Pentru ca diferenta din buzuner se simte! E adevarat, in ultimul timp Intel a mai lasat la pret si AMD nu si-a mai permis niste preturi de chilipir, asa ca diferenta de pret nu mai este la fel de mare. Totusi, atata timp cat ea continua sa existe, avem de facut un compromis.
Pentreu mine, alegerea este clara: AMD, asta pentru ca nu "am patit" nimic inca (adica nu mi s-a ars vreu procesor), iar diferenta de pret este mi se pare inca mare pentru buzunarul meu.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
AMD clar - atat pentru performanta in jocuri cat si pretul mai redus.
Intel costa mai mult - si din cate stiu eu si placile pt procesoare intel sunt mai scumpe...
Am avut si procesoare intel si amd - momentan am un AMD care ruleaza decent Smile
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
mmmm.. corect.. ati zis cu totii ca Intel e mai stabil decat AMD.. dar totusi dak stam mai bine sa ne gandim nu ne trebuie cine stie ce stabilitate.. adik ok.. deschid calcu.. ma joc pan imi sar capacele.. mai deschid un program ceva mai un lucru in word o redactare si in tot timpul asta downloaduri peste downloaduri.. cam asta fac eu ca utilizator obisnuit.. am AMD si n'am nici o problema..
Intel.. bun intr;adevar pt servere.. dar dak stam bine sa ne gandim.. la ce calculatoare vai mama lor punem pt servere.. ce rost mai are sa'ti cumperi un Intel ultima generatie pt el
Placi d baza.. cum a zis si Spitfire.. din cate am citit alea pt Intel sunt mai scumpe..
Concluzie: suntem in Romania.. ==gt;raportul calitate/pret primeaza
iti iei Intel dak t cam dau banii afara din casa..

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
X-u
Novice
Novice

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 21
Locație: Cluj-Napoca
Răspunde cu citat (quote)
Eu zik sa incercati un intel pentium(kiar si celerom) si un xp la 1700...
O sa vedeti diferenta!Adevaru e k de la 1000 de mhz in sus nu prea observi diferenta .... (ex un procesor de 1200mhz si unu de 1400mhz)
Parerea mea ca Amd nici nu se compara cu Intel ,fiind mult mai slab la multe kestii si nu prea kred k are avantaje fata de intel..adika se zice ca are dar nu se simte!
Dak ai rami atunci nu kred k mai conteaza ce provesor ai:)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul Yahoo Messenger
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
AMD forever

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Zgomotul...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Singurul motiv pentru care mai gaseam inca atractive procesoarele Intel era zgomotul redus produs de acestea. Acum am inteles ca acest mit s-a destramat - asa ca... AMD forever! Very Happy

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
De ce sa alegi AMD:
- procesoare de calitate si ieftine
- nu iti trebuie cine stie ce cooler
- overclock-abile Laughing
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
mob
Novice
Novice

Data înscrierii: 11/05/2005
Mesaje: 1
Răspunde cu citat (quote)
Eu am observat ca intelu e mai stabil decat AMD si pt Amd iti trebuia la generatile mai vechi un cooler cat de cat mai tare pt ca se incalzeau mai mult decat Intel , dar acum la noua genertaie nu cred ca se mai pune problema...

Parerea mea .. h^c
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
AMD vs Intel
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect