Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
DVD-RW ciudat
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
De curand mi-am cumparat un DVD-RW care se comporta foarte ciudat...

Sa va povestesc scurta lui istorie, de cand l-am luat si pana acum.
L-am montat bine-mersi in calculator, la cuplat si am folosit Nero 5.5.10.20 ca sa scriu primul DVD. Dar... inca de la inceput, Nero s-a blocat chiar inainte sa inceapa scrierea!
Aceasta blocare se manifesta in felul urmator: Nero nu mai raspunde la nici o comanda si nici nu poate fi inchis, calculatorul merge bine-mersi, insa DVD-RW nu mai raspunde la eject. Nu pot sa dau shut-down, pentru ca Nero nu vrea sa se inchida! Dar, pot sa bag o agrafa in DVD-RW, si sa scot discul!!! Asadar, singura optiune care imi ramane este sa dau un reset (nu restart!)
Revenind la poveste...
Am dat vina pe mine, crezand ca nu am cuplat bine cablul IDE sau alimentarea... Dupa ce am dat reset, am luat in DVD scris, si, spre surprinderea mea, discul a fost citit fara probleme!
Apoi, am dat vina pe versiunea veche de Nero, si am vacut rost de 6.6.0.8 (parca), cea mai noua de atunci. Si de aceasta data, DVD-RW s-a comportat la fel. Sad
Concluzia mea a fost certa! DVD-RW meu nou-nout a fost stricat inca din fabrica! Asa ca m-am dus cu el in service. A doua zi, am primit raspuns: "DVD-RW nu are nimic, si merge foarte bine!". Socanta veste!
In fine, l-am luat, l-am montat la loc, si am incercat sa scriu din nou (poate si-a revenit...), dar la fel... s-a blocat!
Ultima mea incercare, a fost sa ma duc cu el la un prieten, si sa vad daca lui ii merge. Si... surpriza... a mers!!!

Un singur lucru este cert! Mie nu-mi merge...

Va cer ajutorul, poate stiti ce ar putea avea calculatorul meu.

DVD-RW este un LG. L-am luat de la Depozitul de Calculatoare.
Fac mentiunea ca am Win 2000, iar colegul meu are Win XP. Aceasta este sigura diferenta importanta dintre calculatoarele noastre.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Asa am patit si eu cu placa mea video (nu vroia sa intre driveru de nici un fel). A solutie ar fi incopatibilitate cu Win 2000. Instaleaza-ti si XP poate o sa-ti mearga.
Daca nu merge nici asa atunci poti sa formatezi

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Intrebare
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Imi sugerezi sa-mi pun doua sisteme de operare? Nu prea vreau sa ma complic... am avut 4 partitii, si tocmai am scapat de doua dintre ele! Nu mai vreau sa mai am de a face cu repartitonarile... si in plus... nici nu mai am spatu liber Very Happy. Planuiam sa scriu cateva DVD-uri si sa fac curat Wink

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Da ... problema cu spatiu si la mine este o problema. Dute la garantie cu tot sistemul si aratale ca nu merge ... poate asa ti-l vor schimba

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cred ca e grav
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Cred ca problema este mult mai grava! De curand am incercat sa scrie un CD-R cu unitatea CD-RW si... ce sa vezi... Nero s-a comportat la fel! Dar, pana sa-mi instalez DVDRAM-ul nu am avt probleme!

Ciudat, nu?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Sfat: Formateaza si instaleaza Windowsul pe curat Wink

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Am si eu un Asus DVD-RW cumparat recent, dar nu mi-a facut problemele astea. In schimb am un CD-RW care face cam la fel, si orice i-as face nu merge nicicum Smile
Dar daca zici ca la service le-a mers, si la pe alt calculator la fel, inseamna ca e de la sistemul tau. Iti recomand noul Windows scos de Microsoft, fara windows media player si alte componente inutile. E mult mai rapid si mai stabil decat asta normal.

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu am avut o problema. Daca faceti update la windows are si un soft writting wizard ceva de genul asta. Problema era ca daca ii dadeam unui baiat cd-ul ala si el nu avea updatul facut pac nu il citea sau pur si simplu nu il vedea. Desi la mine mergea

_________________
Be happy life is short
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
O sa-mi reinstalez sistemul de operare cat mai curand! Poate ca problema se va rezolva odata cu aceasta schimbare.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Sa ne spui daca ai reusit sa faci acel DVD sa mearga.

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
bilygates2005
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti, Romania
Răspunde cu citat (quote)
Faza cu DVD-RW s-ar putea sa fie si din alte cauze, nu stiu daca ti-am mai spus:
Mie nu imi mergea sa vada din Bios o unitate DVD din cauza ca aveam conectata si o alta unitate CD-RW foarte veche (un Philips la 4x) care probabil nu suporta UltraDMA-ul sau era alt standard (ATA66,ATA100), habar n-am. Cert este ca dupa ce am scos Philipsu, mergea.
Poate sa fie si din cauza placii de baza.

Si eu zic sa-ti formatezi, si daca tot nu merge, eu zic ca este din cauza placii sau poate din cauza IDEurilor (ar trebui sa mearga la 133), desi nu cred. Bafta!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Hmmm... ma pui pe ganduri... mi-ar fi mult mai comod sa scot unitatea CD-RW decat sa-mi instalez Windowsul (nu o fac decat cand chiar nu exista alta optiune Razz).

Chiar merita incercat! Totusi, CD-RW meu este tot LG (ca si DVD-RAM-ul) si este destul de nou, fiind de fapt un Combo 48x/24x/48x cu CD-urile si 16x cu DVD-uri.

O sa va tin la curent! Fiti siguri (dar, mai aveti rabdare - mi-e sila sa-mi reinstalez Windows-ul, mai ales ca merge f. bine, in raport cu vechimea instalarii).

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
DVD-RW ciudat
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect