Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

Cata memorie RAM considerati ca este necesara PC-ului anului 2005?
128 MB
0%
 0%  [ 0 ]
256 MB
0%
 0%  [ 0 ]
512 MB
16%
 16%  [ 1 ]
1 GB
83%
 83%  [ 5 ]
Voturi totale : 6

Capacitatea optima...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Memoria RAM este o componenta esentiala in rularea sistemului, mai ales atunci cand vorbim despre multitasking sau jocuri. De curand, am auzit pe cineva ca si-a cumparat un PC cu 128MB RAM, in timp ce eu am inceput sa ma intreb cand ar fi momentul potrivit sa fac upgrade la 1GB...
Asadar, v-am prezentat extremele, dar as vrea sa stiu pe unde se afla restul lumii. 256? 512?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Cred ca ar trebui cel putin 512MB. Si pe urma cu cat mai mult cu atat mai bine. Smile
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Eu as prefera sa am 1Gb
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Parerea mea este ca la momentul de fata 512Mb de RAM sunt de ajuns pt orice tip de aplicatie folosita de useri acasa.
Eu, de exemplu, as prefera sa ma 1Gb pt ca simt din cand in cand nevoia sa mai deschid o masina virtuala(cunoscatorii stiu), care mananca si ea 256-384Mb de RAM (virutal), deci nu ar strica sa am ceva peste media bunului simt acceptata de mine.
Nu stiu daca voi reusi sa imi vad visul realitate, poate peste cativa ani cand 1Gb o sa fie cum e acu 128Mb.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Fara 512 ram nu poti rula win xp si cateva aplicatii decent. Cu 256 ram tb sa dai restart - sau log off lon on - cand vrei sa intrii intr-un joc ca sa nu iasa un slideshow.

Parerea mea este ca 1 GB este suficient. Momentan am 768 MB RAM si sunt multumit.

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Peste asteptari
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
V-ati aruncat la niste valori peste asteptari... 1GB? As zice f. mult. Eu as vrea acum sa-mi explicati putin motivele pentru care s-a ajuns in aceasta situatie.
Eu cred ca Microsoft face sisteme de operare pretentioase dintr-un motiv serios, dar care mie unul in scapa (Sad ). Voi stiti care este?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Cand o sa apara Longhorn, daca nu ai 1 GB nu cred ca are rost sa incerci sa-l instalezi.
Cumparati memorie !

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
1 GB pentru Longhorn? Chiar atat trebuie sau e presupunere? Adica asa ar trebui si la XP 512MB, dar eu am 256MB si nu ma plang.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Capacitatea optima...
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect