Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
RDS si Astral
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Teoria conspiratiei 2 Smile RDS vrea sa cucereasca Romania.
Ati auzit si voi de tactici folosite de ei pt a cumpara infrastructura altor retele pe bani de nimic. Eu am auzit cate ceva Twisted Evil

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
cica RDS vrea sa desfinteze retele de blox oare e adevarat?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Imposibil
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Asta este aproape imposibil!
Desigur, RDS incearca prin orice, si chiar reuseste, sa cumpere retele mari, care vand Internet la un pret cuprins intre 100 000 lei/luna si 300 000 lei/luna, cum ar fi Hobbynet, Dacknet etc.
Totusi, daca eu am un router sau un server+switch si o conexiune buna la RDS, pe care o impart la inca 10-20 de vecini, e cam imposibil sa-mi dea bani RDS-ul, ca sa-mi cumpere cablurile si server-ul/router-ul! (pentru ca n-as fi de acord Very Happy ).
In fine, nu m-as mira daca in 5 ani ar da faliment Astralul...

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
bilygates2005
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti, Romania
Răspunde cu citat (quote)
Eu am Astral si pot spune ca nu am avut probleme mari cu el. Numai ca ieri pentru vreo ora nu-mi mergeau decat unele site-uri! Cel mai bizar lucru care l-am vazut. PretControl.ro mergea, XtremPC nu mergea, Microsoft.com mergea, Yahoo.com nu mergea...

Iar un coleg de-al meu a stat fara net 4 zile. I-a sunat prima zi (vineri), au zis ca nu poate fi resetat modemul remote si o sa vina unii la el, ziua urmatoare. Sambata a asteptat 4 ore si nu au venit. I-a sunat, au zis ceva de genul "Nu au venit? Trebuiau sa vina! Ne cerem scuze... Nu-i nimic! Venim maine!" Laughing Duminica l-au sunat cei de la Astral si i-au spus ca duminica nu au program. Iar luni, cand trebuiau sa vina, a fost iara sunat si i s-a spus ca problema putea fi rezolvata remote. Gata, merge netu. Laughing

Profesionalism, respect pentru clienti, punctualitate... ce vrei mai mult?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu stau in Dr. taberei unde este o retea foarte mare, si nu cred ca nimini nu poate concura cu viteza sau mai ales pretul ei (atunci cand nu taie cineva cablurile Laughing ).
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Aneu
Novice
Novice

Data înscrierii: 12/04/2005
Mesaje: 3
Răspunde cu citat (quote)
deci... rds va cumpara pana in 2007 tot ce e de cumparat... si in cazu in care nu stiati sa apucat de ingropat fibra... adica o sa aveti fibra optica in subsol... si de acolo pleaca ethernet la voi in casa, unde va fi un convertor pentru net, telefon si tv... si o sa aiba abonamente bunicele la preturi frumusele... respectiva teorie nu e numai o teorie... este deja pusa in practica... si de cumparat sau apucat de mult... (vezi PCNET). so... retele de bloc, LEGALIZATI-VA urgent, ca ati puso!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
daca cei de la rds vor sa faca asa ceva cu fibra in subsol e mica problema: de la aproximativ 100 de metri iti trebuie un switch, iar ca sa faci pui prin canale switchuri nu cred ca e o idee stralucita

_________________
Be happy life is short
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Nu cred ca RDS v-a putea acapara retelele de cartier, pt ca preturile vor fi mari si servicile nu asa de bune
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
bilygates2005
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti, Romania
Răspunde cu citat (quote)
Kirov, gresesti! Numai la cablurile UTP (sau FTP, mi se pare ca sunt acelasi lucru), adica de retea de 100mbps, semnalul se pierde la aproximativ 100m. Fibra e cu totul si cu totul altceva. Stiu ca merge kilometrii intregi, poate chiar mai mult. Deci nu o sa puna switchuri prin canale Laughing
Numai ca o sa le ia ceva vreme sa ingroape fire prin toata tara, parerea mea.

S-ar putea sa fie mari avantaje, pentru ca se vor putea transfera in metropolitan 100mbps, adica poate chiar in toata tara. Plus ca nu va mai exista problema ca 'pica netu' din cand in cand. Si fiecare calculator cu IP unic... nu cred ca trebuie sa va spun avantajele Wink Oricum, mai e pana atunci Smile
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Astral...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu nu inteleg de ce Astral nu incearca sa acapareze la randu-i piata end-user.
Din ce am inteles, Astral considera ca nu prefera sa aiba prea multi clienti persoane-fizice pentru simplul motiv ca "ii supra-incarca reteaua".
Astral se profileaza pe firmele mici, mijlocii si medii? Sau RDS-ul ii va lua si aceasta piata?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Da, bily ai si tu dreptate dar costurile de la RDS, Astral sunt mult mai mari Sad

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Dai un ban dar stai on-line
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Dai un ban dar stai on-line!
Am auzit o multime de prieteni plangandu-se ca nu le-a mers netul peroiade mai luni sau mai scurte, de genul: 5h, 2 zile, 1 sapt. ci chiar 3 sapt.! Si asta pentru ca folosesc celebrele retele de bloc, care, in majoritate cazurilor, au probleme!
La firmele specializare (Astral / RDS) astfel de situatii sunt destul de rar intalnite!
Pe de alta parte, pentru mine, caderea netului chiar si pentru 30 de minute poate fi o problema foarte mare!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Da si la mine cade din cand in cand (taie concurenta firele Laughing )

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
bilygates2005
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti, Romania
Răspunde cu citat (quote)
Daca RDS reuseste sa bage peste tot fibra, teoretic ar trebui abonamentul sa fie mai ieftin, in functie de cati abonati sunt. Deci daca au succes pretul s-ar putea sa se aproprie de cei 300/500mii pe luna pentru retea. Very Happy (asta peste cativa ani)

Insa daca RDS va ramane fara concurenta, nu va fi tocmai bine pentru noi, clientii. Asa ca, sper ca Astral sa bage facilitati noi, orice, sa se extinda ceva, sa fie concurenta, pentru ca avem numai noi de castigat Wink
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Problema este ca nu exista concurenta la noi - Astral si RDS si-au impartit teritoriul tocmai pentru a putea sa tina cu dintii de preturile alea exagerate.
Nu e tocmai legal din cate stiu eu - dar nu avem ce sa facem, si aia de la conducerea astral si rds sunt romani, sa-i intelegem Smile

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
RDS si Astral
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect