Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
De ce traiesti ?
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Sau ca sa suna mai interesant - care crezi ca este scopul vietii ?
Daca as fi vreun zeu mi s-ar parea cel putin ciudata viata unui om. Se naste, merge la gradinita, merge la scoala, invata sa citeasca, sa se comporte civilizat (in cazurile bune), apoi merge la liceu (invata sa...), apoi la facultate, iar apoi se apuca de munca. Si tot munceste omul asta pana la batranete, cand iese la pensie si asteapta sa moara. Apoi inevitabilul se intampla - moare. Pentru ce a trait ? Are vreun scop fiecare actiune a lui ?

Eu personal cred ca suntem niste animale mai inteligente. Un animal actioneaza in functie de nevoile momentului, nu se gandeste ce o sa faca pese 1 luna sau 1 an. Cam asa suntem si noi, doar ca atunci cand ne gandim ce o sa facem peste 1 an - este pentru ca noi avem o viziune putin mai de ansamblu decat a unui animal, putini dintre noi se intreaba ce cauta pe Pamantul asta.
Deci asemeni animalelor - ne intereseaza bunastarea personala. Acum o sa sariti si o sa ziceti ca sunt oameni care se gandesc la altii si ii ajuta etc etc. Ei bine, ei tot la bunastarea lor se gandesc. De ce ? Pentru ca asteapta o rasplata in viata viitoare. Cu asta am zis totul cred Smile

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Nu pot sa spun ca am un tel in viata, dar vreau pe zi ce trece sa invat lucruri noi.

Eu personal cred ca suntem niste animale mai inteligente. Un animal actioneaza in functie de nevoile momentului, nu se gandeste ce o sa faca pese 1 luna sau 1 an


Eu ma gandesc si ce o sa fac in viitor, adica daca acum castig multi bani mai economisesc din ei (nu-i beau din prima Laughing )
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Scopul meu in viata este sa fac bani - bine nu asta e primul scop, asta e mijlocul mai mult. Scopul principal este sa fiu LIBER, dar ca sa fii liber iti trebuie bani in ziua de azi - deci scopul meu este sa fiu liber si ca sa ajung acolo trebuie sa fac bani Smile

In rest la fel ca toata lumea, scopul pe moment este sa fiu fericit (sa mananc mancare buna, sa mai trag chiulul, sa dorm pana nu mai pot) etc Smile

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
"The purpose of life is to end" - Smith (Matrix)
Deci.. cam asa e. Acuma, noi oamenii incercam sa facem ce putem sa ne simtim cat mai bine pe parcursul vietii, dar la urma urmei... noi nu avem scop sau directie alta decat cea stabilita de noi.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Pai daca asta e scopul vietii tale Snakey - atunci cum naiba de mai postezi pe forum ? Trebuia sa fii sub 2m de pamant pana acum. Twisted Evil

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
E frig aici in cosciug si n-am ce face decat sa bantui noaptea pe forum. Very Happy
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Nu mai citii atata Bacovia ca se ia Smile Laughing

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
bai.. sunt sincer surprins ca pana acuma printre principalele scopuri ale vietii nu a fost trecut sexul.. like. come ooooooon.. toata lumea are undeva ascunsa o dorinta nespusa.. chiar dak multi dintre noi suntem ipocriti si nu recunoastem. si cum sexul este una dintre functiile sau ma rog.. preocuparile vitale ale biosului in general.. well.. i made my point..
ideea principala.. gandeste liber.. fii liber..
ps apreciez sinceritatea celui care a zis ca principalul lui scop este a fi liber.. prin libertate materiala. are perfectas dreptate.. numai ca nu a acoperit tot subiectul

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
da, mai e si teoria cu omul este un mamfier mai evoluat. Scopuri in viata
- sa traiasca (mancare, apa)
- sa se reproduca
- sa se reproduca
- sa se reproduca
- sa se reproduca
- sa se reproduca
- sa se reproduca
-...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Si la uni : sa fure, sa fure si iar sa fure Laughing

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
eu
Novice
Novice

Data înscrierii: 18/03/2005
Mesaje: 31
Răspunde cu citat (quote)
De ce traiesc ? De prost!

Pai omul traieste ca sa se MANTUIASCA si sa ajunga in RAI asta e sopul vietii.

_________________
eu sunt eu.tu esti tu.care din noi e mai prost?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatTrimite un mesaj
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
eu a scris:
de ce traiesc ??? de prost !!!!



Adevar graieste gura pacatosului Laughing

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Johnny
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 97
Locație: Bucuresti-Acasa
Răspunde cu citat (quote)
Traiesc sa sufar.

_________________
If it ain't ruff it ain't me, if it ain't ruff it ain't Pi.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
zewl
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 16
Locație: -
Răspunde cu citat (quote)
ma uimiti muritorilor..numai la sex,mancare si altele va sta capu'.si mai si ziceti ca traiti de prosti..park "eu" a zis asta Very Happy .sunteti asa sensibili.voi traiti ca sa mancati?sau mancati ca sa traiti?eu traiesc pt k m-am nascut.adik imi tarasc si eu corpul la scoala k sa am ce face..si mai traiesc si k sa ajung la pentagon si sa transform Romania in a doua putere a lumii...gata destul am aberat!astea's vise. Twisted Evil so you guys ati uitat cu desavarsire scopul cel mai important in viata...sa te faci remarcat cu ceva, sa nu pleci din lume asa cum ai venit...am un exemplu in cls la 11A stie el cine este...the great Dan..eu il admir sincer si il respect pt realizarile lui..nu cer de la altii sa faca la fel dar macar sa faca ceva bun...mai bine sa se reproduca decat sa se bata...cam atat am avut de spus...stiu ca sunt un mic filozof Cool

_________________
Sa traitzi bine!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Adevarul este ca mi-ar place sa cunosc adevarul - sau totul, sau macar MAI MULT. Dar e putin probabil, si atunci am si eu teluri mai umane: bani, bani, bani - cu ajutorul lor pot sa-mi implinesc restul dorintelor "umane" Very Happy

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
De ce traiesti ?
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect