Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Rap
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
pentru oamenii care asculta si nu numai..
Care sunt artistii preferati din acest domeniu al muzicii? De unde si pana unde rap? origini? astept raspunsuri.. chiar sunt interesat

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu unul ascult - origini, cei care au facut istorie in genul asta muzical etc - i have no idea
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Din rapul romanesc ascult Parazitii si tot ce apartine de ei - Ombladon, Cheloo, o sa apara si albumul ANONIM..
Din rapul american Xzibit, Dr. Dre, Eminem, Method Man, Redman...
Origini...............nici eu n-am idee.....
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
ANONIM.. wha'? come again? cine canta in albumu asta ca nici yo nu m;am prins Question Question

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
zewl
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 16
Locație: -
Răspunde cu citat (quote)
hmz....rap-ul se traduce cam asa : viata de cartier...pe bune...la noi cei mai vechi sunt Parazitii kre eu zic ca n-au plagiat si nu au scos ink melodii kre sa ti se para asemanatoare cu altele..eu zic ca fac toti banii si desi limbajul lor lasa de dorit( mie-mi place oricum Very Happy ) arata realitatea din tzarisoara noastra dulce....

_________________
Sa traitzi bine!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu zic ca rapul romanesc e caracterizat de ce ai zis du z3wl. Si mi se pare o tampenie...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Origini...
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Din cate stiu eu, hip-hop-ul isi are originile in ritmurile raggae (black ppl), care au pus accentul mai mult pe versuri.
Apoi a migrat in tarile poulate de "black ppl" (SUA), si acolo s-a dezvoltat in mediul in care se gasea (cartirele marginase).
Si dupaia, a inceput toata lumea sa se dea pe rap, si d-astea.

Ma rog.
Asta stiam eu.
Alte pareri?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
yea.. rapu.. sau ma rog.. repu.. cum imi place mie sa ii zic.. romanesc e cam de kko, i dont give a damn about mafia la familia si toate porcariile alea.. parazitii sunt mai.. ascultabili.. din cauza atitudinii lor de.. "mi se rupe" care poate caracteriza pe oricine la o adica

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Johnny
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 97
Locație: Bucuresti-Acasa
Răspunde cu citat (quote)
Imi place LL Cool J, underground rap (methodman, redman), Chingy mi se pare cam varza, maestrul Snoop Dogg, Dr. Dre, Eminem, iar in ceea ce priveste rapul romanesc ascult ca tot ce apare nou, insa nu toate imi plac.

_________________
If it ain't ruff it ain't me, if it ain't ruff it ain't Pi.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Am auzit si eu undeva chestea ca rapul isi are originile in raggae, deci trebuie sa fie ceva adevarat.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Johnny
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 97
Locație: Bucuresti-Acasa
Răspunde cu citat (quote)
Mai oameni sunt mai multe teorii, mie imi place cel mai mult aia ca in anii 70' un afro-american Cool Herc a fost printre primiii care au introdus rapul modern. Saracul, nu avea minik decat o dictie foarte buna si texte klumea care puse pe un scurt beat au dat roade. Cu toate aceste cititi poveste astea si spuneti-mi daca v-a placut:
Esteemed music historian Dr. Sonny Horton recently completed an extensive research project providing conclusive evidence that the origin of "Rap" music dates back to the Civil War. According to Dr. Horton, it began with the 5th U.S. Colored Troops, a Federal regiment composed of black soldiers.

While black soldiers proved themselves to be as gallant, brave and aggressive as the white soldiers, integration in the armed services was then in its infancy and the U.S. government initially disregarded these black troops. They were discriminated against in the way of lower pay and poor supplies, and the neglect often extended to include lack of a supply of cartridges (ammunition) for upcoming campaigns. One innovative soldier - Pvt. Otto "Skat Ice-T" Chambliss (nicknamed after a favorite regimental beverage) - suggested holding regimental cartridge rolling sessions the night before a major battle. These quickly became popular with the troops, and the wrapping of the paper cartridges was soon accompanied with chants and music meant to stir the patriotism and courage of the soldiers for the coming battle. Of course, the music became known as "Wrap music," and the process of chanting while rolling cartridges was known as "Wrapping."

An early wrap (possibly the creation of Pvt. Skat Ice-T himself!) comes down to us from an unpublished source:

We gonna kill them Rebs - doan want no crap,
We bad, we bad - las' night we wrapped!
(U can't touch this)
Bayonet is what dey get - what the heck? Right in de neck,
Shouting de Battle Cry of Freedom, etc.
(U can't touch this)

Dr. Horton explains the "U can't touch this" line by describing some of the more frenzied (or "wrapped up," as the condition was known) cartridge rollers punctuating stanzas of wrap songs by igniting some of the black powder and causing exciting, pyrotechnic flashes. Their white officers, concerned about safety, would yank the powder away from the more excitable wrappers and yell "Don't touch this!"

Dr. Horton served as a musical consultant for the recent film "Glory," and was involved in the planning of the song footage the evening before the ill-fated Union assault on Battery Wagner. Though Dr. Horton strongly urged the producers to accurately represent true camp life by showing the soldiers singing wrap music, the producers felt that Gospel songs would be more appropriate and appealing to the movie-going public.

_________________
If it ain't ruff it ain't me, if it ain't ruff it ain't Pi.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Wrap music Smile nu m-am gandit la asta. Super tare, si bunica poate sa cante Wrap music, in timp ce impacheteaza pachetelul pentru nepotel la scoala Cool

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Grubb
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 23/03/2005
Mesaje: 14
Răspunde cu citat (quote)
Rap....multi artisti preferati.Din .ro preferatii sunt:Parazitii, Raku, CTC si OSP.
Alte tari: Tupac, Gangstarr, DMX, Dre, Eminem, Jadakiss, Nas,Rascalz,Das Efx,Ludacris,Snoop Dogg,Nate Dogg,Afrob(Germania), Saian Supa Crew si NTM(Franta) si multi altii....7L&Esoteric.
Nu imi plac:BUG Mafia,Bitza(de la Ro-Mania care canta etno....I mean please).

_________________
Daca reusesti din prima, incearca sa-ti ascunzi surprinderea...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
mi se pare ca rap este genul de muzica prin care artisti isi pot spune pararea fata de presedinte, guvern, artisti, locul unde s-au nascut fiecare. Insa nu toti artisti care scot melodii rap sunt demni de ascultat.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Cred ca ieri am auzit pe MTV o trupa numita M&G, care cantau numai tampenii, plus ca muzica lor nu avea niciun ritm/sens Mad
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Rap
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect