Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
AMD 64, chiar merita?
-
Vizitator

Răspunde cu citat (quote)
De ceva timp a fost lansat procesorul AMD 64, probabil cel mai bun produs de pe piata al rivalului Intel. Nu am vazut pana acum nici un sistem cu acest procesor si mi-am pus intrebarea: E chiar asa de bun incat se zice?
Nu stiu, dar nu pot sa imi imaginez un procesor de 64 de biti sa se comporte mai bine decat unul de 32 pe un SO de 32 de biti.
Am auzit ca nu emuleaza pur si simplu modul de 32 de biti, dar nu il tot nu il vad mai bun ca cele mai noi procesoare intel. Oricum, lucrurile se schimba cand se lanseaza Windows pe 64 de biti (coming soon), si atunci sper sa vad ce poate sa faca cu adevarat.
Deci, daca cineva are un AMD 64, sa-mi zica si mie daca chiar merita.

Am fost de curand pe madonion.com si am vazut ca la 3dmark 2005, primele sisteme erau amd 64
Intel vs AMD (si AMD pierde)
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Da... intradevar, in lupta dintre Intel si AMD, lupta care parea castigata de AMD, a fost intoarsa de Intel... Si asta pentru ca Intel va lansa in curand propriile sale procesoare pe 64 de biti, probabil odata cu lansarea sistemului Windows XP 64-bit.
Si astfel, AMD face remiza in singura batalie in care trebuia sa aiba un avantaj net in lupta sa cu rivalul sau principal.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Ce inseamna exact ca un procesor e pe 64 biti ?
Credeam ca frecventa conteaza la procesor. Embarassed

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Instructiuni pe 64 de biti...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
64 de biti, la un procesor, inseamna ca instructiunile executate de acesta sunt pe 64 de biti. Din acest motiv, si executabilele trebuie recompilate pe 64 de biti. Nu multi stiu inca exact daca 64 de biti este mai rapid decat 32 de biti. AMD cred ca este sigur ca va aduce un beneficu important, insa... exista si multi sceptici in aceasta privinta! Eu astept WinXP 64 si un compilator VC++ corespunzator...

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
un procesor la 64 biti e destul de bun dar depinde ce procesor ai. Pentru un proceosr de 64 biti iti trebuie o placa buna si stabila. Sa nu iti iei ddr2 pt ca 2ddr nu face decat sa incetineasca AMD(nici ei nu sugereaza sa iti iei asa ceva). Insa daca te pasioneaza jocurile, 3dmark, si alte aplicatii de genul asta si desigur cel mai important sa te tina buzunarele pot cumpara un INTEL. Un intel P4 la 2400 iti poate satisface dorintele.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu zic ca merita se iei un AMD 64 pentru ca este un procesor de viitor, in curand v-a aparea varianta a Win-ului pe 64biti si odata cu acesta si jocuri, programe, etc
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
AMD 64, chiar merita?
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect