Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

Credeti ca DDR2 este indespructibil in conditii normale de functionare?
Da
0%
 0%  [ 0 ]
Nu
100%
 100%  [ 3 ]
Voturi totale : 3

DDR2 - garantie pe viata!
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Suna bine "garantie pe viata"! In alte cuvinte, orice s-ar intampla, tu memorie RAM vei avea pana la batranete si mai departe!
Spun "mai departe", pentru ca, dupa cum Zepter (fac reclama Razz) definea garantia pe viata, asta inseamna ca atata timp cat producatorul mai exista (nu a dat faliment sau a fost dizolvat), el se obliga sa schimbe imediat orice produs stricat, cu unul functional, chiar daca produsul a trecut in proprietatea mostenitorilor Wink.
Oare DDR2 este indestructibil, in conditii normale de functionare? Asa sa fie! dar, ma cam indoiesc, pentru ca pana acum, am vazut tot felul de componente de calculator care se strica tot mai des.
Astept parerile voastre despre DDR2


Ultima modificare efectuată de către rude la 16.03.2005, 8:06 pm, modificat de 1 dată în total

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Suna bine "garantie pe viata", chiar foarte bine.
Cat despre indestructibilitate, nu stiu nimic, sunt foarte sigur ca nu sunt "indestructibile" (testati cu ciocanul).
Nu cred totusi ca se strica calculatorul de la memorie, cel putin nu vad nici un motiv. Cel putin unul plauzibil.
Oricum, n-am testa DDR2, deci nu pot sa bag mana in foc.
Alte opinii?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Chestea asta cu "garantie pe viata" e destul de "variabila".
In primul rand, nici un distribuitor n-o sa-ti dea garantie pe viata. Mousii Microsoft au garantie pe viata, Logitech pe 5 ani, cu toate astea eu mi-am luat mouse Logitech si mi-au dat garantia doar pe un an. Si probabil Microsoft e la fel. Deci garantia pe viata aici tine doar pana se vine.
In al doilea rand, garantia presupune ca nu te apuci sa-ti distrugi componentele dupa ce le iei. Nu stiu cum verifica ei asta la o memorie.
In al treilea rand garantia cel mult iti inllocuieste memoria cu una identica. Deci daca memoria o sa evolueze, degeaba e in garantie daca trebuie luata alta.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Continuare la msg anterior. Am luat de curand un mouse Microsoft si intr-adevar garantia era numai pe 1 an, in ciuda faptului ca pe cutie scrie 'garantie pe viata'.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Nesimtire...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Ceea ce imi spui tu este o dovada de nesimtire in stare pura! Cum poti sa minti omul in fata? Poate ca si asta este o shmecherie de genul "1GB = 1^9 Bytes", care este poanta? Ai idee?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
DDR2 cine nu ar vrea sa isi cumpere. Dar posesorii de AMD-uri sa se mai gandeasca o data inainte sa isi ia.Cum au zis si cei de la AMD ddr2 nu face altceva decat sa incetineasca procesorul. Insa posesorii de intel isi pot cumpara ddr2. De fapt ddr2 a fost facut mai mult pt intel. Insa nu va faceti griji ca cei de la samsung au reusist sa faca ddr3
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Schimare de gust
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Pai, initial, ma gandeam sa-mi iau DDR2, dar... daca am auzit ca iti incetinesc procesorul (daca ai AMD), atunci eu nu vreau sa-mi iau Very Happy.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
bine ca ai citit pe forum

_________________
Be happy life is short
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
DDR2 - garantie pe viata!
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect