Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Nou monitor
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
De mult imi doream sa-mi cumpar un nou monitor - acum se pare ca sunt obligat din cauza ca vechiul monitor s-a stricat, si momentan sunt blocat cu un CRT Belinea destul de vechi.

Ce firme fac cele mai bune monitoare - la ce ar trebuie sa ma uit cand il cumpar ? Contrast, frecvente etc

O alta intrebare ar fi - ce merita mai mult: un crt de 19" sau un lcd de 15" ?

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Ca firme eu ti-as recomanda Samsung, Sony, Philips chiar si Lg. Un monitor LCD trebuie sa aiba cat mai putine ms (de preferat 8ms sau 12ms). mai trebuie sa iei in considerare si unghiul de vizililitate ... cu cat mai mare cu atat mai bun. Eu ti-as recomanda Samsung --> cel cu 8ms sau [url=]Hyundai[/url] tot cu 8ms. Acum tu hotarasti.



Bafta !

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Iainte sa-ti iei un LCD de 15', ia in considerare urmatorul fapt: astfel de monitoare au o rezolutie maxima de 1024x768. Daca nu vrei sa uiti de 1280x1024, trebuie sa-ti iei LCD de 17' - ceea ce-ti si reconmad - daca ai posibilitate financiara, desigur!

Pe de alta parte, legat de LCD-uri; daca as avea de ales dintre un unghi de vizivbilitate mai mare si un timp de raspuns mai bun, aleg unghiul de vizibilitate. Obs.: Philips ar cel mai mare unghi de vizibilitate.


Ultima modificare efectuată de către rude la 29.06.2005, 1:55 pm, modificat de 1 dată în total

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
man depinde de cati bani dispui..daca ai 15 milioane deja te poti uita la 17-19" daca ai 10 milioane mai degraba unul de 15"....uite eu cand vreau ceva intra www.pretcontrol.ro si ma uit la produsele de pe piata(preturile sunt actualizate zilnic).......eu am sansung 15'' 152V 15'' pot spune ca nu am teapa dar acum la 14 milioane aproape iei un samsung la 19 ""(8ms) dar la oferta

_________________
Be happy life is short
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Ti-am editat postul kirov - nu face reclama la alte siteuri te rog, mai ales cand si pretcontrol.ro face acelasi lucru de cateva ori mai bine inca.

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
ionutvd
Novice
Novice

Data înscrierii: 08/05/2005
Mesaje: 25
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
offtopic: Spitfire, no offence, dar cum poti saspui ca www.pretcontrol.ro face treaba mai buna decat competitia? Pe site-ul ala sunt preturi de la zeci de magazine, pe cand aici doar de la best. BTW am aruncat o privire pe regulament si nu am vazut nicaieri ca e interzisa reclama!
ontopic: eu zic sa iei un crt de 19" samsung.

_________________
Pentium 2.8Ghz LGA775
Gigabyte 8I915P Duo Pro
Sapphire X600PRO 256DDR
2 X 512 DDR PQI
Seagate 160GB S-ATA
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul Yahoo Messenger
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Uite afli acum ca e interzisa reclama - mai ales pentru siteuri romanesti de orice tip. In mare sunt interzise si linkurile externe - poti sa zici de un site daca doresti fara sa pui si www. sau http:// in fata. Regula asta nu este impusa ca suntem noi nebuni ci are niste motive destul de logice pe care nu am sa le explic acum. Daca esti interesat poti sa intrebi in Forumul pentru Intrebari.

Multumesc pentru intelegere, cat despre cine face mai bine treaba vom vedea - daca avem 4 distribuitori deocamdata nu inseamna ca nu vor mai fi adaugati si altii.

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Mi-am luat un monitor LCD de 17" pana la urma. Si pot sa spun ca se merita fiecare banut.
Modelul: Samsung 730BF - timp de raspuns 4ms

A aparut abia de vreo 2 sapt din cate am inteles. Vroiam sa-mi iau ceva de 19" pentru ca diferenta de pret nu e atat de mare, dar am inteles ca si cele de 19" stau in rezolutie optima tot de 1280x1024 - si practic pixelul este mai mare. Asa ca am hotarat sa iau monitorul asta pana la urma si alegerea a fost buna.
Aveam de ales intre 173P si 730BF amandoua de 17". Primul are o imagine foarte buna insa timpul de raspuns lasa de dorit - 25ms. Cel din urma are un timp de raspuns de 4ms ce-i drept cu o noua tehnologie Grey to Grey parca se numeste.

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Nou monitor
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect