Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Un monitor si doua calculatoare
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Probabil ca ceea ce caut eu nu exista, insa am auzit contexte in care asa ceva ar fi extrem de util.
Si eu ma aflu acum in exact aceeasi situatie! Sa va explic.
Eu am doua calculatoare si doua monitoare, insa nu le folosesc nicidata pe amandoua simultan, iar acestea sunt situate in apropiere unul fata de celalat. De aceea, ma gandesc ca ar fi mai putin aglomerata masa mea de lucru, daca as folosi doar unul dintre monitoare si as comuta acest monitor de la un PC la altul.

Acest lucru insa, implica o serie de probleme! Din ce am inteles, altcineva si-a defectat monitorul, deoarece a deteriorat mufa de semnal datorita schimbarii acesteia de la un PC la altul. Pe de alta parte, acest proces in sine nu este prea comod!

Asadar, eu caut un dispozitiv, care primeste semnal din doua PC-uri si transmite numai unul dintre semnale catre o iesire, care intra intr-un monitor. In plus, dispozitivul este prevazut cu un comutator, care alterneaza sursa directata spre iesire.

Asadar, un asemena dispozitiv mi-ar da posibilitatea sa alternez intre cele doua PC-uri foarte comod, aparand comutatorul de pe dispozitiv.

Intrebare: Site cineva daca si unde exista asa ceva? (sper ca am descris suficient de explicit ceea ce caut Razz) De asemenea, daca aveti o alta solutie pentru aceasta problema (fara sa-mi iau un al treilea monitor), astept si sugestiile voastre.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Intrebare: Site cineva daca si unde exista asa ceva?


Sincer nu stiu daca exista dar ar trebui sa cauti pe google poate gasesti

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Rezolvare
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Am inteles de la cineva ca asa ceva exista in comert, la distribuuitorii de roduse IT renumiti, precum DC, Best Computers si Flamingo... Acu, ramane de vazut daca chiar voi gasi ceea ce caut...

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Un monitor si doua calculatoare
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect