Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Soacket A este pe moarte
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Din pacate socket A este pe moarte, ultimile procesoare in aceasta tehnologie vor fi fabricate pana cel mai tarziu in aceasta toamna. Bartonul a fost scos asa ca urmeaza si Sempronul. Defapt motivul pentru care Barton a fost scos de pe piata este pentru ca AMD vrea sa renunte la Socket A. Vine si vreama lui Sempron dar in toamna. O soarta similara le vor avea si Semproanele pe socket 754 cu ratingul 2600+ si 2800+,ultimul fiind scos de pe piata in 2006.Celelate semproane se vor dezvolta pe cele doua socketuri 754,939 modele 3000+, 3200+, 3300+. Problema este oara AMD a facut o treaba buna sa socata bine cunoscutul socketA? Pentru multa lumea care nu are un venit prea bun este o veste foarte proasta.Ca se stie ca sa achizitionezi un procesor pe socket 754 iti trebuie o placa de baza+un procesor tot socket A
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
bilygates2005
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti, Romania
Răspunde cu citat (quote)
Nasool! Crying or Very sad
Eu am Ahtlon XP pe Socket A de vreo doi ani si nu am avut nici un fel de problema! Plus ca mai ales unele modele sunt super bune la overclock... Eu zic bad choice. Adica n-am nimic cu 64bitz shi restul, dar astea eu zic ca trebuiau lasate sa se fabrice, macar Sempron. Asta e... Sad
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Socket A, este un socket mort doar din privinta productiei deoarece inca multe persoane detin astfel de procesoare si nu le vor schimba destul de curand, deci socket-ul A va mai exista cel putin 1 ani.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
e adevarat dar o data ce AMD nu va mai fabrica. Pe ei ii intereseaza daca multi nu pot achizitiona unul pe socket 754?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
valeryu
Novice
Novice

Data înscrierii: 21/03/2005
Mesaje: 13
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Kirov de obicei cand faci astfel de afirmatii, trebuie sa faci si un link la sursa de unde ai citit respectiva stire. Mi se pare cam exagerata actiune AMD. Dar ma rog, probabil ca dupa disparitia Sempron-ului o sa scada preturile foarte mult la procesoarele pe 64 biti. Sa speram. Very Happy

_________________
"War doesn't decide who's right, it decides who's left"
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
http://www.ultrapro.ro/magazin/view_pag_cat.jsp?numar=0009&pag=20
nu sunt genu care sa fac afirmatii scoase din buzunar
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
valeryu
Novice
Novice

Data înscrierii: 21/03/2005
Mesaje: 13
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Kirov nu te-am insultat, pur si simplu, cand se fac astfel de afirmatii e bine sa pui si linkul de unde ai citit respectiva stire pentru a da credibilitate.

_________________
"War doesn't decide who's right, it decides who's left"
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
ok am inteles. Multam pentru sfat
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Soacket A este pe moarte
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect