Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

E sanatos sau nu sa dormi mult ?
Da, cu cat dormi mai mult cu atat mai bine.
60%
 60%  [ 6 ]
Nu, exista un numar de ore optim.
40%
 40%  [ 4 ]
Voturi totale : 10

Somnul - si durata lui
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Ma intereseaza cat timp dormiti, intre ce ore. Dormiti dupa masa ?
Ce calitate are somnul vostru - dormiti usor, dormiti tun, etc.

Mai tarziu o sa postez niste studii.

Traiesc cu impresia ca oamenii au pareri gresite despre somn, si activitati care obosesc sau nu si te fac sa iti fie somn in timpul zilei sau nu Smile
Cred ca ati observat si voi taranii care se trezesc la 4 dimineata muncesc toata ziua, transpira pe camp pana noaptea tarziu, dorm tun si o iau de la capat. Ei nu sufera de insomnii, si nu dorm mai mult de 6-7 ore pe noapte. Care e secretul lor oare ?


Inca o intrebare:
E sanatos sau nu sa dormi mult ?

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu dorm cat de mult de paote Smile dar nu dorm niciodata dupa masa. ma culc pe la 12 si ma scol pe la 9 dar as vrea sa dorm mai mult Smile

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Niste studii
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Unele studi spun ca este bine sa dormim obligatoriu in intervalul 21:00 - 2:00, spunand ca in aceasta perioada ne odihnim cel mai bine.

La mine somnul este cel mai dezordnat lucru din viata mea Very Happy. Eu nu am nici pe departe un program fix de somn! Insa am doua principii pe care trebuie sa le respect, ca sa nu-mi fie rau, din cauza ca n-am dormit cat trebuie.

1) Incerc sa nu dorm mai putin de 8h din 24
2) Daca ma pot scula mai repede, nu pierd ocazia, insa din cauza ca dorm "tun", nu ma prea pot scula repede.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Nu inteleg de ce ar fi cel mai odihnitor intre orele alea somnul... E relativ practic... Daca sunt in spatiu cum stiu la cat sa ma culc ?

E clar ca nu e bine sa dormi prea mult, nu stiu cati dintre voi ati observat ca daca dormi mai mult dimineata (peste 12 ore ca sa exagerez) va treziti obositi ?

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Se pare ca in acea perioada, corpul fabrica cele mai multe globule rosii.

Nu este bine sa dormi dupa ce mananci, pentru ca digestia nu se face bine.

Si, ca o mica observatie, poate nu v-ati dat seama, dar omul doarme o treime din viata lui si o treie sta in incaltaminte, deci trebuie sa aiba un pat bun si o incaltaminte buna!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Omul doarme o treime din viata - pare enorm, dar credeti sau nu, este cea mai importanta perioda din viata lui.
Tot ce e mai interesant se intampla in somn Very Happy Si ce nu cunoastem inca din pacate. De exemplu stiati ca memorarea propriu-zisa se face in somn si nu in timp ce invatati ?
De asemenea belive it or not aveti mai multe sanse sa rezolvati o problema daca va ganditi cateva minute la ea, dormiti o ora, doua si va reapucati de treaba, decat daca lucrati la ea 3 ore sa zicem... S-au facut studii pe tema asta si s-au obtinut rezultate impresionante.
Exista anumite triburi care au cunostiinte vaste in astronomie, si spun ca le-au obtinut in timpul somnului. Chiar savanti de renume mondial, au recunoscut ca in timpul somnului aveau cele mai bune idei.

O sa mai citesc pe tema asta, si o sa pun aici un rezumat Smile

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Somnul nostru afecteaz o mare parte a evolutie noastre (mintala, fizica). Este adevarat ca cea mai importanta parte a proceselor din organism se petrec pe parcursul somnului (noaptea). Eu nu cred k exista o norma de dormit, dar devine un obicei. Am auzit k cel mai bun somn este cel dinaintea miezului noptii, pana la 2-3 dimineata. Tinerii din ziua de azi (ma simt), nu prea respecta orele de somn si .... ma rog, presupun ca stiu cum e sa te duci la scoala obosit, sa nu poti sa te concentrezi. Depinde si cum si unde dormi. De exemplu uni oameni se drom mai bine in propia casa (in my own bed). Mi s-a intamplat de multe ori sa ma duc in vizita si sa am un pat ma confortabil ca acasa, dar sa ma trezesc nu atat de odihnit. (asta mi se intampla mie)

Dont forget to go to bed 2night (eventula cu cineva...) Razz
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Am observat ca adorm mult mai repede daca temperatura din camera este scazuta, chiar frig... ciudat

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Johnny
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 97
Locație: Bucuresti-Acasa
Răspunde cu citat (quote)
Sunt de parere ca un somn de calitate este mai bun decat unul de durata. Trebuie sa profitam la maximum de cele cateva ore de somn profund pe care le avem pe noapte. O durata a somnului de 9 ore in timpul cresterii si 8 ore in rest este suficienta pentru a ne reface. Chiar daca dimineata cand te trezesti simti ca esti inca obosit senzatia trece repede si ziua vei fi mult mai activ. Important este sa ai ore fixe de somn pentru ca organismul tau sa fie obisnuit cu modul tau de viata. Eu ma odihnesc cel mai bine in patul meu.

_________________
If it ain't ruff it ain't me, if it ain't ruff it ain't Pi.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Somnul - si durata lui
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect