Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
OC la memorii ?
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu stiu doar de OC la procesor - este si singurul OC care l-am incercat. Am auzit insa ca merge si la placa video, memorii etc...
M-ar interesa OC la memoria RAM ? Se poate ? Daca da, cum ?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
da.. merge oc la memorii.. le maresti pur si simplu frecventa.. de exemplu maresti frecventa unu pc3200 la 333 sau asa ceva de la cat are la 400..
se poate cu siguranta.. acuma cu stiutu e mai greu.. incearca sa cauti p net metodele cele mai simple si mai safe si poate le si pui in practica.. insa.. decat sa t alegi cu un ram ars.. mai bine mai iei 1 Very Happy

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Din auzite
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Din ce am auzit, sunt sigur ca este posibil OC-ul la memorii.
dar, din ce am inteles, acesta se face odata cu OC-ul la procesor, marind frecventa, memoriilor, pur si simplu.
Totusi, motivul pentru care banuiesc ca nu ai auzit inca de OC-ul la lelorii este simplu: pur si simplu, nu se simte diferenta! Probabil ca sa se simta cu adevarat o diferenta, ar trebui dublata frecventa insa in acest caz, placa de baza se poate arde, impreuna cu memoriile. Daca, insa, OC-ul nu este f. mare, pot sa apara erori in funtionarea memoriei, cum ar fi biti care nu se citesc bine, si care pot duce la blocarea din senin a sistemului.
De aceea, este de preferat realizarea unui test complet al memoriei imediat dupa OC.
Tot datorita erorilor de memrie apar si artefactele la placile video overclocate peste limita!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Posibil sigur este.
Cred k este singura posibilitate pt a face OC pe procesoare si sa fie productiva.
Memoria este foarte importanta, pt ca practic procesorul executa operatii pe ceea ce are in memorie calculatorul, daca transferul de informatii de la procesor la memorie, si invers este mai mare, atunci randamentul prelucrarii datelor este mai mare.
Din cate stiu eu procesoarele moderne au o putere de calcul de ordinul Gb/s care (posibil) este limitate de componentele din jurul lui care nu tin pasul cu el.

Nu sunt in totalitate sigur, dar asta e viziunea mea.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
OC la memorii ?
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect