Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

Ce tip de monitor veti cumpara pe viitor?
Voi ramane la CRT
22%
 22%  [ 2 ]
Voi ramane la LCD / TFT
44%
 44%  [ 4 ]
Voi trece la LCD / TFT
33%
 33%  [ 3 ]
Voi trece la CRT
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 9

LCD vs CRT
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
De mai mult de un an, LCD-urile au inceput sa castige tot mai mult teren in fata CRT-urilor, datorita performantelor lor tot mai bune si datorita calitatii imaginii, in ciuda pretului inca piperat pentru multi dintre noi.
Voi pentru care dintre cele doua tipuri de monitoare optati?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
LCD.. cam scump.. +ca nu are chiar aceeasi claritate sau ceva d genu asta.. +ca am auzit ca dupa nuj cati ani se cam duc cristalele alea lichide.. si.. pt ca ma conduc dupa cele 2 principii fundamentale ale romanului.. adik: nu ma dau banii afara din casa.. si .. i need money..
raman la ce am.. sunt satisfacut Very Happy

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Chestea cu claritatea nu e neaparat adevarata. Daca monitorul e pus la rezolutia nativa se vede chiar mai clar decat la CRT. Daca nu se vede cam la fel ca la un CRT.
Interesant la LCD este ca doua monitoare la aceasi diagonala costa aproximativ la fel de mult (cu exceptia Sony, care sunt 2X pretul normal) indiferent de specificatii (timp de raspuns, contrast etc.)
Si specificatiile conteaza super mult. Am auzit ca la monitoare cu timp de raspuns de 25ms sau peste risti sa te doara capul cand te uiti la un film.
Deci cine vrea sa-si ia unul sa caste bine ochii.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Timpul de raspuns
MGLC
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Sunt de acord ca timpul de raspuns este inca o problema a unora dintre LCD-urile de pe piata. Eu, de exempu, n-am putut sa ma uit la un film pe un laptop f. vechi.
Totusi, 25ms este suficient daca ochii tai nu sunt prea pretentiosi. In alte cuvinte, ochii unora nu precep decat 17-20 imagini diferite pe secunda, iar monitoarele cu acest timp de raspuns afiseaza 40... Desigur, daca specificatiile sunt doar trecute ca sa fie trecute si daca unii sunt pretentiosi...
In concluzie, eu am optat pt. 16ms.
Totusi, as vrea sa stiu daca exista monitoare LCD care sa putorte mai mult de 60Hz refresh rate, si un timp de raspuns pe masura.

_________________
Don't mess it up!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Cum diferenta de calitate nu este foarte mare, prefer sa raman cu ce am acum si sa cheltui banii pe alte lucruri.
Cand o sa am tastatura cordless mouse cordless cu laser, carcasa cu neon gen alienware - atunci o sa-mi cumpar si monitor LCD Smile
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
LCD'urile mi se cam par o porcarie.. mai mult un lucru fudul decat o necesitate sau o utilitate.. ok.. arata mai calumea da.. nu merita.. asta e clar

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Merita pentru unii oameni. In general, oamenii care stau multe ore (>5) pe zi citind si scriind diverse lucruri. Un monitor CRT te oboseste groaznic. Chiar si cand te uiti la monitor ti se "incordeaza" ochii un pic (eu cel putin tin, din reflex, peloapele mai strinse cand citesc ceva de pe un CRT). La LCD poti sa citesti de pe monitor ca dintr-un ziar.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
EU am lcd si va pot spune ca e mare diferenta. Sa incepem cu ce e mai importat: radiatiile sau durerile de cap care sunt cele mai frecvente. Eu dupa 3 ore cu cu crt in fata am dureri ingrozitoare de cap. Insa cu un LCD deaba dupa ore de stat cu ochi il incepe sa ma doara..INsa are si LCD dezavantajele lui. Cred ca cel mai important este acela al unghiului. Se stie ca daca unghiul e mic atunci daca te uiti dintr-o partea vezi mai intunecat. LA vizionarea filmelor este mult mai bun un CRT. INsa debinde, trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa achizitionezi un monitor. Daca vrei sa il iei pentru jocuri, navigare pe net si programare iti sugerez un LCD. Insa daca vrei pentru filme si grafica e mai bun un CRT
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Eu zic ca daca ai bani si stai mult in fata calculatorului poate s-ar merita un LCD, pe multi i-am auzit spunand ce diferenta mare este la capitolul asta.
Daca nu ai bani - un CRT e mai bun din motive evidente Smile

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Da, aveti dreptate, plus ca un LCD ocupa mai putin spatiu pe birou si este mult mai elegant
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
dar sa nu uitam dezavantajele unui LCD. ca sunt cateva. Dar tot merita sa iei unu. VA sugerez un samsung sau sony
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Philips
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu va recomand Philips, pentru ca cel mai mare inconvenient - unghiul de vizibilitate este foarte mare la acest producator: 178° atat orizontal cat si vertical.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
din cate am vazut eu primele marci sunt samsung si sony
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Philips si cercetarea
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Philips se axeaza in special pe piata high-end, si din cauza asta, ei nu prea sunt prezenti pe piata cu produse de larg consum, cum sunt monitoarele LCD de 15''.
Insa... ei lucreaza mult in cercatare, si au cele mai bune monitoare LCD de 19'', 21'' si 23''!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
kirov
Membru
Membru

Data înscrierii: 19/04/2005
Mesaje: 125
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
insa philispe nu rezista atat de mult cum rezista samsung si sony

_________________
Be happy life is short
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
LCD vs CRT
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect