Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Teoria conspiratiei - mesaje subliminale
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
http://www3.telus.net/jefmil/stairwaybackwards.htm

Sa descoperi mesaje in melodii pe care le asculti fara sa stii ce s-ar putea ascunde in spatele aparentelor mi se pare socant pentru ca demonstreaza foarte bine ca nu totul este asa cum pare.

Intrebarea ramane daca creierul proceseaza aceste mesaje intoarse: oamenii de stiinta am impresia ca nu au descoperit inca.

Ia ascultati acolo sa vedeti - de cateva stiam deja "another one bites the dust" de exemplu. Altele sunt noi si nu stiam de ele.
Stiti vreun soft cu care se pot asculta mp3-uri in reverse mode ?
As fi curios Smile

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
O prostie!
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Am intrat la adresa pe care ai postat-o si mi se pare o prostie sa astculti melodia invers! Eu am avut ocazia sa ma uit la un trailer invers si imi placea sa fac asta pentru ca vedeam personajul principal zburand (de fapt se aruncase), sau chemandu-si sabia in mana (de fapt o scapase), sau alte lucruri haioase.
Pe de alta parte, sunetul juca un rol si mai interesant, pentru ca aveai impresia ca personajele vorbesc in ruseste (cel putin eu aveam impresia asta).
Am ascultat cateva din melodiile inversate, si nu gasit nimic inteligibil in ele... doar acea impresia ca se vorbeste in ruseste... Asa ca... nu m-ati convins cu teoria conspiratiei!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
cosmynelul
Junior
Junior

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 85
Locație: bucuresti..DT
Răspunde cu citat (quote)
mesaje subliminale...INTERZISE in multe state ale lumii.
d c? tocmai pentru ca ...sa presupunem un scop pur comercial.
t duci la film...si dupa cum stii la 25fps ochiul vede tot si transmite creierului...insa sa zicem ca cineva s-a jucat putin la film si in loc de 25fps are ceva mai mult...e d ajuns inca 1fps in plus...cu o sticla de cola...ochiul nu o vede, nu o inregistreaza ca parte integranta a filmului care se deruleaza in fata ochilor insa mesajul este tiparit in subconstient...si la iesirea din sala t vei simti extrem de insetat..probabil vei avea nevoie de o coca cola.
insa acesta era un caz pur comercial de folosire...gandeste-te ca poti transmite mesaje mult mai grave...sa ucizi p cineva...sau sa faci cine stie ce.
ceea ce am prezentat aici am auzit si eu de la un prof de info...care a spus ca se poate face chestia asta...d efect nu era chiar sigur insa a zis ca nu ai nici o sansa sa observi diferenta intre cele 2 filme.
nu cred insa ca cineva le foloseste in zilele noastre, nu la scara larga, daca sunt folosite undeva p acolo p la CIA, treaba lor dar nu cred ca ar putea fi folosite la nivel de mase largi de oameni...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul Yahoo Messenger
Vot de neincredere
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu dau nu mare vot de neincredere in legatura cu efectul acestor metode dubioase. Pe mine nici reclama nu ma determina sa beau Coca Cola!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Rude, daca metoda functioneaza pe 99/100 persoane, tu ce zici, functioneaza ?
Vrei sa-mi zici ca sucul Cola nu se vinde in prostie ?
Ca ai ascultat tu casete inversate si auzeai ruseste e altceva, nu rezulta nicidecum ca nu exista astfel de mesaje. Reiese pur si simplu ca ai ascultat ce nu trebuie. Asculta alea de pe site si ai sa vezi.

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Alyzee
Novice
Novice

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 5
Locație: -
Răspunde cu citat (quote)
Da am auzit de astfel de mesaje introduse in melodii. Problema este ca nu avem ce face...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Certuri...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Chiar incepusem sa cred prostiile tale cu mesaje subliminale, si m-am apucat sa ascult melodiile de la link-ul pus de tine! Si alea sunt exact la fel! Zici ca vorbeste cineva ruseste! Asa ca nu tine! Adu-mi alta dovada!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Mai mult decat atat nu am ce dovezi sa iti aduc, daca tu nu auzi cum pronunta aia - poate ar trebui sa mai iei niste cursuri de engleza Wink

_________________
Spitfire - ein Raubtier das vor Hunger schreit
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Presupuneri
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Am intrat din nou pe site, si de data asta am gasit un buton care-ti afiseaza textul care se presupune ca s-ar ascunde acolo!
In fine, parera mea! Mai mult se presupune, pentru ca in mod normal nu se intelege nimic!
Asupra mea n-are cum sa functineze chestia asta, pentru ca eu am impresia ca se vb. in ruseste!
Abia cand am vazut textele care se presupune ca se ascund acolo, am observat ca exista unele asemenari, insa, trebuie sa intelegeti ca ai nevoie de foarte multa imaginatie ca sa ajungi de la catecul inversat la acel text!
In nici un caz nu ar afecta pe cineva!
Eu cred ca asta este mai mult reclama cantaretilor! Uitati, noi punem mesaje ascunse in cantecele noastre! Asculatile de 100 de ori inainte si inapoi, pana gasiti ceva in ele!
In mod normal, absolut nimeni nu ar trebui sa fie influentat de asa ceva in nici un fel!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Parerea mea: Pe site sunt 10 melodii, in lume sunt milioane de melodii - dar hai sa ne rezumam la cateva zeci de mii cunoscute in general. E si normal ca vei gasi din zece mii de melodii 10 care ascultate invers sa rezulte ceva din "rusa" (vb lui rude) aia. Nu mi se pare atat de extraordinar. Singura melodie unde intr-adevar sunt discutii este Led Zepelin - Stairtways to heaven parca... stiu ca a fost discutata si in presa problema, ascultata invers, intreaga melodie are versuri sataniste.

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
bai.. deci sincer mie mi se pare ca rude are perfecta dreptate.. special am vrut sa vad dak inteleg ceva fara sa imi afiseze textele.. si neh.. aboslut nimik.. si faza cu subconstientu e tot timpu o scuza.. ok.. puteti sa ziceti.. nu o sa intelegi tu si nici nu e nevoie.. intra in subconstient.. dar.. 1 dovedeste ca intra.. prezinta procesu.. etc.. 2 chiar dak intra.. asta inseamna ca chiar ma va influenta?..
toata faza mi se pare ca e doar o metoda d prevenire fortata a bisericii.. dak tineti bine minte.. in america biserica a cam fost impotriva a cam tot c inseamna rock and roll, rock si in general muzica.. so.. e posibil sa se fi inventat toata chestia asta.. pt simplul motiv ca unele melodii rock and roll aveau texte mai deocheata pt vremea aia.. de genu roll with my baby..
concluzie.. nu m'a convins nimeni d existenta asa ziselor mesaje ascunse

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
El_Cid
Junior
Junior

Data înscrierii: 20/03/2005
Mesaje: 80
Locație: Miercurea Ciuc
Răspunde cu citat (quote)
Biserica ? LLOLL - wake up Screamer, Biserica nu se baga public ever ANTI ceva - ortodoxia cel putin, din prudenta. Istoria catolicilor i-a invatat multe.

In America sunt zeci de Biserici. Care dintre ele s-a opus rock and rollului ? de rit vechi, catolicii ? biserica sfintilor din ziua de azi ? ortodocsii ? anglicanii ? reformatii ? lutherienii ? cine ? A vedea Biserica complotand impotriva umanitatii este la fel de prostesc cu a vedea pe Masoni facand acest lucru, daca nu mai rau.

Nu cred ca e o miscare anti rock - si numai un fan rock inrait ar putea sa vada acest lucru... la fel si un fan pop cand o vede pe Britney acolo zice ca e o conspiratie a Christinei Aguilera... la fel si un fan Dumnezeu zice ca e o conspiratie a lui Satan (masoni)... si tot asa.

In engleza se numeste System Belief Teritory - si vad ca influenteaza mult gandirea oamenilor.

_________________
I'm always right. If you disagree with that, you are wrong
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
timmy
Novice
Novice

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 15
Locație: Craiova
Răspunde cu citat (quote)
Am ascultat si eu starway to heaven si era parca un moment sau doua in care se auzea un murmur ciudat, in care muzica se oprea pentru cam juma de secunda. Probabil atunci era mesajul satanist din melodie, care by the way, chiar l-a ascultat un prieten de incredere dupa ce a facut melodia wav. Totusi, e clar ca totul e facut in studio, probabil pentru publicitate sau ca era prea drogatii atunci (chiar a recunoscut cineva).
Mesajele subliminale cred ca sunt mai mult un mit modern decat un fapt concret. Au fost studii destule, dar nu am auzit de nici unul care sa aduca ceva concret. Am vazut un documentar in care ziceau ca prima oara publicul a inceput sa auda de cuvantul 'subliminal' in ani '50, cand o companie publicitara din america a zis ca a crescut vanzarea la popcorn enorm dupa ce au bagat mesaje subliminale in timpul unui filmului, si daca dai si tu bani, era si reclama ta acolo.
Rezultatele erau trucate, evident.
Apropo, care aveti filmul Fight Club, sa va uitati exact dupa ultima scena, cand incep sa scrie distributia, ca e un frame care nu il observati chiar din prima (in legatura cu o scena din film)
In final, dupa ce am scris atat, nu pot zice decat: Mesajele subliminale sunt o prostie.

Parerea mea.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Mi-e nu mi se par o porcarie. Gasisem pe un site, un flash care arata mesaje subliminale din desene animate celebre (Lion King etc) si mesaje subliminale in general. Sincer eu am vazut desenele cand eram mic si nu mi-au intrat mesajele respective in cap. Dar, in cea ce priveste publicitatea, cred ca mesajele sunt mai elaborate, cele din desene animate fiind puse la mishto.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Teoria conspiratiei - mesaje subliminale
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect