Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Curatenie in carcasa
bilygates2005
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti, Romania
Răspunde cu citat (quote)
Am urmat sfatul unui prieten shi m-am apucat azi sa-mi curatz carcasa! Unelte folosite: shurubelnitza, carpa pt praf, aspirator shi feon Very Happy

Mai intai am desfacut peretii laterali ai carcasei. Am sters cu carpa (uscata) un pic din praf, apoi am dat cu aspiratoru, avand grija sa nu ating nimic in plus sau sa aspir vreun tranzistor Razz Apoi am desurubat cooleru de pe heatsink de la procesor, am dus carcasa pe balcon shi am bagat feonu la viteza maxima (expira aer cald, dar n-a avut nimica) la procesor. Nu va puteti imagina ce-a iesit din carcasa... era ceatza Smile Dupa aceea am mai dat cu feonu shi prin sursa shi mai peste tot. In final am montat totul la loc (logic)...

Rezultatul: Am in idle 39 grade la procesor, fata de 50 grade inainte! Iar in full-load (SiSoftSandra CPU Burn-In Test + Prime95, simultan) am 49 grade, fata de vreo 60 inainte Exclamation . Si restul temperaturilor au mai scazut cu cateva grade. In plus coolerul parca face mai putin zgomot. Eu vroiam sa-mi iau cooler nou dar chiar nu mai are sens acuma Smile

In concluzie, va recomand sa faceti acelasi lucru daca aveti probleme cu temperaturi prea mari sau zgomot. It worked for me! Smile
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Sfaturi bune
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Poate ca ar trebui sa-mi urmez sfatul, odata si odata! Razz

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Copiat tot din postul meu de pe celalat topic:
Eu imi curat calcu ceva in genu asta:
1. Scot TOATE componentele, peste tot unde exista suruburi, inclusiv sursa, ventilatorul de pe procesor, de pe placa video etc.
2. Iau frumos fiecare componenta si o curat cu un pamatuf (de-ala de farduri, care nu mai e folosit). Merge mai bine dacat cu aspirator/feon/expirator. Componentele arata ca noi la sfarsit, nici un pic de praf pe ele.
- Carcasa se poate curata cu vata si spirt si trebuie lasata vreo ora-doua sa se usuce dupa aceea.
- Si ventilatoarele se pot curata cu spirt/apa, dar trebuie lasate sa se usuce mai mult (pentru siguranta).
3. Asamblez calculatorul la loc (logic).

Cum am zis si acolo, merge ca nou.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cobra
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 25/03/2005
Mesaje: 328
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Cred ca daca incerc ce a facut billy o sa se strice aspiratoru (la cat praf e acolo Very Happy )

_________________
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
Curatenie in carcasa
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect