Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

ATI vs nVIDIA
prefer ATI
37%
 37%  [ 6 ]
prefer nVIDIA
62%
 62%  [ 10 ]
Voturi totale : 16

ATI vs nVIDIA
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Acesti doi producatori conduc clar piata placilor grafice (nu profesionale maybe)...
Voi ce preferati - eu folosesc ATI 9550 GU de la gecube si sunt foarte multumit.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Alt subiect lasat deschis...
the_root
Novice
Novice

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 5
Locație: Bucale
Răspunde cu citat (quote)
intr-adevar piata este destul de egal impartita intre ATI si NVidia. ceilalti producatori sunt aproape "obscuri".
si aici exista avantaje si dezavantaje (ca la procesoare) la fiecare producator. parerile sunt impartite.
cei care incearca sa faca diferentierea sunt producatorii de software, soft care face o "obiectiva" clasificare a placilor in functie de performante.
nimeni nu e impartial. acum singura optiune ramane utilizatorului. cine ce vrea sa cumpere.
chiar nush care dintre ele la ce domeniu e mai buna... si asa aprecia daca si-ar mai posta cineva parera.

parerea mea.... (devine deja obositor Very Happy)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
pret / calitate ==gt; ATI rulz
no doubt about it
asemanator oarecum cu comparatia intre AMD si Intel

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
nVIDIA
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Su sunt pt. nVIDIA. Nu vad de ce mi-as schimba producatorul preferat de chipset-uri video! Astept sa-mi demostrati contrarul! Twisted Evil

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
asteptam argumente...
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
si eu am tot NVidia... si deocamdata nu m-a convins nimeni ca ATi este mai "cu mot" decat NVidia.
astept argumente care sa ma dea pe spate (daca e posibil).
in plus nici NVidia nu este atat de scumpa incat sa zicem ca raportul calitate/pret este inclinat spre ATi.

oricum astept si alte pararei.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
http://www.beyond3d.com/misc/traod_dx9perf/

scratch your eyes out all you nvidia luvers out there
sunt 6 pagini.. dak vreti puteti sa le cititi ca sa va convingeti cu adevarat .. desi cred ca graficile sunt destul d concludente..
next page jos dreapta :P

motiv destul de bun? Twisted Evil Twisted Evil

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Cum au facut aia testele de le-a dat o diferenta atat de mare?
Oricum pana acum am avut numai nVidia, dar vrand-nevrand a trebuit sa schimb placa grafica (s-a stricat coolerul si era si cam veche) mi s-a pus in fata eterna dilema: ce sa cumpar?
Pana la urma am luat ATI si sunt super multumit. Smile Mi s-a parut si mai ieftina si mai buna decat alternativa de la nVidia.
Dar am vazut la placile nVidia noi ca au schimbat iarasi slotul trecand de la AGP 8x la PCI Express, care e prezent numai pe placile pentru Intel. Nu stiu daca e vreun agreement intre nVidia si Intel, dar totusi te forteaza sa cumperi o gramada de produse scumpe fara rost.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
nVIDIA are multe astfel de aranjamente - de ex platesc toti prod de jocuri sa le faca reclama Smile "The way it`s meant to be played" - yeah right...

ATI gt; nVIDIA parerea mea
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
5n4k3y.. sau ma rog.. scuze dak ti;am stalcit numele.. n;a fost cu intentie.. vezi ca scrie acolo exact conditiile testului.. citeste cu atentie toate cele 6 pag dak nu esti ferm convins.. sau.. poti sa incerci Razz Laughing

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
nVIDIA rulez!
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Voi credeti ca jocurile bune pun logo-ul nVIDIA si motto-ul "The way it's meant to be played" doar pentru ca iau o caruta de bani in plus? Si oricum, indiferent de adevar, miscarea lui nVIDIA este foarte buna! Ganditi-va ca unii utilizatori mai cu bani si mai neinformati si-ar cumpara nVIDIA, datorita acelui filmulet!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
sorry Screamer, vroiam doar sa pun in evident diferenta colosala intre cele doua placi
rude are dreptate. Sunt o gramada de tarani cu bani care nu stiu o boaba de ce-i ala GPU, texeli si alte alea, dar vad ca scrie pe cutia jocului preferat nVidia si cumpara placi de la nVidia.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
rude.. da.. cred ca ala e singurul motiv.. o carutza d bani nu mi;ar strica.. si oricum p mine ca producator d jocuri nu ma doare d utilizator ca lui i se misca in frame'uri ca n;are placa calumea.. eu imi scot banu 1 din cumpararea jocului.. si 2 si de la firme ca nvidia.. cu ce am pierdut dak nvidia sux si ii face frameuri saracului necunoscator? nu imi mai cumpara jocul? nu.. mai degraba se desteapta si isi ia placa ati sau continua in prostie si da banii pe o placa nvidia mai buna Twisted Evil Twisted Evil

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Stiti ce ? Topicul aceste este neconcludent.
Topicul se poate traduce si ca: "Ce producator a fabricat placa care o aveti acasa ?"
E un efect psihologic - de a te convinge singur ca ce ai tu este mai bun decat ce mai exista pe piata.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Efecte si... contraefecte
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
E normal sa ne laudam placa de acasa, daca n-am face-o, inseamna ca am fi nemultumiti de ea, caz in care am schima-o cat de curand, deci n-am mai avea-o!
Cotele de piata din, in mare masura, corespunzatoare cu parerile consumatorilor (intr-o piata corecta).

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
Nu neaparat, poate preferi firma X ca are lucruri de calitate, dar tu iti permiti porcariile de la firma Y doar. Deci nu tine.
Eu am un ATI radeon 9600, si ruleaza decent ultimele aparitii.

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
ATI vs nVIDIA
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect