Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect

HDD sau DVD-RW ?
HDD - se potriveste nevoilor tale
70%
 70%  [ 7 ]
DVD-RW - are avantaje clare
30%
 30%  [ 3 ]
Voturi totale : 10

HDD vs DVD-RW
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Am un HDD de 120 gb si un cd-writer atm. M-am decis ca mi-ar mai trebui inca niste spatiu de stocare, problema este ca nu stiu ce ar fi mai bun. Inca 160 GB sau un DVD-RW ?

Momentan inclin catre HDD - datorita vitezei de net.

Voi ce ati alege ? Credeti ca un DVD-RW are niste avantaje ?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
nu creca ti'ar conveni d fiecare data cand ai nevoie de ceva sa cauti prin mormane si mormane de cd'uri.. haos total..
HDD 100%

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Pro DVD-RW
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Cu siguranta, un DVD-RW ar fi perfect!
Faza cu mormane de CD-uri nu tine, atata timp cat esti ordonat! Si daca nu esti, atunci cu siguranta vei gasi la fel de greu si pe HDD informatia cautata!
In acest moment, si pentru inca cel putin inca 1-2 ani, HDD-urile sunt mai scumpe decat mediile DVD!
Problema care se pune atunci cand iti iei DVD-RW este daca esti un colectionar de informatie sau un vizionator! In alte cuvinte, ai avut nevoie vreodata de o informatie pe care n-ai folosit-o un timp indelungat? (gt; 1 an). Daca da, atunci esti un colectionar si ti se potriveste DVD-RW-ul, atfel, HDD rulz!

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Daca ai nevoie doar de spatiu de stocare brut si viteza ia-ti HDD. E clar ca e mai adecvat. Daca ai DVD-Player si vrei sa mai scrii filme de pe net, daca vrei sa mai dai si la altii date fara sa ai grija ca iti termina ala hardul, daca preferi sa scrii CD/DVD-urile de pe net mai degraba decat sa emulezi un CD/DVD, ia-ti DVD-RW.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
cosmynelul
Junior
Junior

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 85
Locație: bucuresti..DT
Răspunde cu citat (quote)
parerea mea...dvd-rw...
d c? datorita costului de achizitie al unui dvd...15.000..sau ca sa zic asa 1,5 lei grei...ca se apropie momentul.
insa oricum in 2-3 ani tehnologia dvd va fi depasita...si exista semne clare..blu ray..capacitate de stocare peste 24 Gb...so...have fun taking decisions
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul Yahoo Messenger
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Cosmynel - poti sa dai mai multe detalii despre tehnologia blu ray ?
24 GB zici ? Suna bine Smile Cred ca mai pot astepta atunci..
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
cosmynelul
Junior
Junior

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 85
Locație: bucuresti..DT
Răspunde cu citat (quote)
ma tehnologia blu ray nu e inca p piata...dar daca vrei sa afli mai multe chestii despre ea iti recomand "calduros" Razz www.howstuffworks.com Idea
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul Yahoo Messenger
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
rude.. faza cu cautatul pe hard la fel cu cea a cautarii unui cd sau a unu dvd cade din prima.. da'i tu frate F3 la dvd'uri Laughing Laughing Laughing . long live all-powerful windows neanderthal technology Laughing Laughing Laughing

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Ideea cu Blu-Ray e interesanta, dar o sa mai fie mult si bine pana o sa avem noi asa ceva. Intai trebuie sa apara, dupa aia trabuie sa scada pretuil de la valorile absurde pe care le are la inceput... mai e. Pana atunci cred ca ti se strica din cauze naturale DVD-RW-ul.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cautarea pe DVD-uri
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Screamer, sa sti ca poti sa dai F3 pe DVD-uri Razz, folosind un program specializat care poate pune intr-o baza de date indexul tuturor CD-urilor si DVD-urilor tale. Asa ca daca ai uitat unde ai pus programul X, scrii frumos X in programul ala, si iti apare un nr. sau cod de CD, in functie de metoda pe care ai apreferat-o! Si uite asa, ai gasit in 1 min. ce cautai!
Deci, merge! Oricum, eu mi-am organizat colectia destul de mare de CD-uri (~300) destul de bine, si gasesc tot ce-mi trbuie setul de repede/
Totusi, recunosc ca doar 5% din CD-uri le folosesc frecvent si ~70% deloc Sad.

Legat de Blue-Ray, cand mi-am luat primul CD-RW, acestea de abia aparuse pe piata, si se zvonea de DVD-RW-e. De atunci si pana acum, cand ma pregatesc sa-mi cumpar primul DVD-RW, mi-am mai luat un CD-RW Razz. Asa ca, nu cred ca poti sa astepti inca ~5 ani.

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
rude.. era vb sa dai F3 dupa cd'u p care il cauti.. e imprumutat e printr;un sertar.. e.. dunno.. nu;l gasesti.. nu toata lumea e la fel d ordonata p cat esti tu.. cel putin yo.. dak imi dai un cd si nu e in primu loc probabil in care l'as gasi.. zic ca nuj unde e si ma las d meserie... e mult mai convenabil hddul.. +ca dak am nevoie de ceva concomitent d p mai multe cduri c fac? imi iau multiple cdrom.. sau dvdrom
eu raman la parerea mea.. eu asa as face.. mai reliable.. mai putina bataie d cap.. mai multa comoditate

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
cosmynelul
Junior
Junior

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 85
Locație: bucuresti..DT
Răspunde cu citat (quote)
Rude...am si eu o intrebare...care este programul pe care il folosesti pentru a-ti indexa cd-urile?...i need some ideas..eu folosesc excel ca baza de date pentru asta momentan.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul Yahoo Messenger
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
incearca WhereIsIt cosmynel
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Baze de date
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Eu nu folosesc un program specializat pentru indexarea continutului colectiei mele de CD-uri, dar cunoscand puterea unei baze de date, consider ca un astfel de program, bine pus la punct, este foarte util, daca este folosit cum trebuie.
In fine, o sa va explic cum m-am descurcat eu si fara un soft specializat.
Am impartit CD-urile pe cateva categorii principale: muzica, software, jocuri si filme, fiecare CD a fost notat cu continutul lui (pe scurt) si toate CD-urile depozitate pe 3 rafturi. Astfel, cand am nevoie de ceva, ma duc la categoria corespunzatoare, si il caut acolo, in functie de ceea ce scrie pe carcasa Smile.
Pentru filme, fiind foarte multe, leam sortat alfabetic, si in paralel tin si o lista, insa numai pt. persoanele care ma intreaba "Ce filme ai?".

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
mihai
Membru
Membru

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 116
Locație: Constanta
Răspunde cu citat (quote)
HDD-ul se merita, CLAR
E aiurea sa ai mii de cduri, fie ele de 4 gb...

_________________
"Applications programming is a race between software engineers, who strive to produce idiot-proof programs, and the Universe which strives to produce bigger idiots."
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
HDD vs DVD-RW
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect