Înregistrare   Întrebări frecvente   Căutare   Lista membrilor   Autentificare 
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
Noua inventie a celor de la Michelin
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
dude.. cum poa sa functioneze? judging by the picture.. e kinda.. dunno.. fragila.. creca dak mergi cu 80 la ora cu o masina d greutate normala si dai peste un damb t proiecteaza undeva p orbita

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Idee super
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
In sfarsit vad si eu o noutate! O roata care nu mai trebuie umflata! Si deci, care nu face pana!
Eu as zice ca roata asta nu are nici un fel de problema deosebita - nu am citit nimic despre rezistenta materialului, dar imi imaginez ca a fost testat si ca este foarte bun!
Pe de alta parte, chiar nu sunt de acord cu Screamer! Nu vad de ce ar sari masina de pe stada? Asta nu tine de suspensii? Ma rog...

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
De ce sa te propulseze pe orbita? Din contra cred ca actioneaza ca o suspensie suplimentara, cel putin dupa poza asta http://www.automotorclub.com/articole/nou_model_de_roata_de_la_michelin/images/1.jpg
Totusi, masina arata cel putin ciudat cu pneurile astea.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
timmy
Novice
Novice

Data înscrierii: 15/03/2005
Mesaje: 15
Locație: Craiova
Răspunde cu citat (quote)
Arata cam ciudat. Nu prea stiu cat o sa prinda. Arata cam fragila si nu prea ii vad vre-un avantaj. Goodyear parca au roti care merge 90 km cu viteze de 60 dupa ce au facut pana, fara sa fie nevoie sa faci ceva la ele. Sunt cam scumpe deh, dar cred ca roata michelin e cat toata masina.
Orice idee buna de obicei e simpla, deci poti sa o gasesti repede. Probabil roata asta, ca concept, a mai fost facut si acum 100, dar nu am prins.
Habar n-am, dar daca o testezi, ar fi bine sa-ti iei suspensii bune.
Just in case.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
-
themariusus
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 26
Răspunde cu citat (quote)
Nu cred k se pune problema suspensiilor.
Roata este conceputa si cu scopul de amortiza mai bine denivelarile care le intalneste.
Scrie ca are o rezistenta la fortele laterale de 5 ori mai mare decat cele normale. deci s-ar putea sa trebuiasca facute unele modificari la "drive train"(ceva mai rezistente), posibil si niste sisteme de siguranta pt pasageri mai "destepte".
In rest roate este foarte buna, are doar avanteaje dupa mine, chiar si consum mai redus.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
pare cam fragila.. esti sigur ca dupa primul damb hop sau ceva d genu asta nu iti face poc baaaaaam.. squash.. ? yo 1 nu cred ca as merge cu roata asta la viteze mai mari di 50 km/h

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
de* .. sorry pt tzaranism Razz

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Johnny
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 97
Locație: Bucuresti-Acasa
Răspunde cu citat (quote)
Vazusem ceva asemanator la un inventator dintr-o comuna din Romania; el inlocuise rudimentar spitele de la bicicleta cu foi de bonfaiern(nu stiu cum se scrie corect)si arata cam la fel; in orice caz rezolvase problema suspensiilor si descentrarii rotii. Sunt sigur ca aia de la Michelin au o metoda buna de fabricatie astfel incat roata sa reziste.

_________________
If it ain't ruff it ain't me, if it ain't ruff it ain't Pi.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Daca a inventat un taran din Romania asa ceva, cum de nu au descoperit aia de la Michelin mai devreme ideea?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Vorba romaneasca...
rude
Senior
Senior

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 210
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Voi nu stiti vorba aia? "Romanul are imaginatie!"
Apropo, te inventie, nu e gluma, un roman a inventat un Disc, asemanator cu CD-ul, doar ca transparent si gros de 1 cm, care avea capacitatea de 10PT = 10.000TB = 10.000.000GB (doar ca scria pe el cu 3 MBps Razz).
Asta demostreaza ca romanii au idei, dar nu au bani sa faca din ele o afacere de succes - ma intelegeti?

_________________
Atat am avut de spus!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autorului
-
5n4k3y
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 88
Răspunde cu citat (quote)
Da, asa e. Am vazut si eu in Chip parca, despre ala cu cd-ul de 10TB.
Problema, in cazul asta, e ca romanul nu stie sa-si vanda marfa. Imaginatie, imaginatie, dar, daca o tinem asa, toate ideile noastre o sa fie "inventate" de marile firme cativa ani mai tarziu.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Screamer
Moderator
Moderator

Data înscrierii: 14/03/2005
Mesaje: 178
Locație: Undeva
Răspunde cu citat (quote)
il sustin p snakey aici... exemplul cel mai concludent ar fi cu aparatul d zbor.. inventie ce apartinea unui roman.. dar toata lumea(mai putin romanii) cred ca aparatul d zbor a fost inventat d fratii wright.. that absolutely positivly sux bigtime man

_________________
angry russian motha'fuckin punk
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
-
Spitfire
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 03/03/2005
Mesaje: 243
Locație: Bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Nu am auzit de un CD cu capacitate de 10PT - 3 MBps suna bine - nu ma deranjeaza. Scriu pe CDul ala pana la 90 de ani Smile
Romanul ala a inventat si unitatea care poate sa citeasca asa ceva ? sau a lipit cu "Picatura" 2 CDuri ?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatVizitează site-ul autoruluiAdresa AIMCodul Yahoo MessengerCodul MSN MessengerNumărul ICQ
Noua inventie a celor de la Michelin
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 2 Ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect